piątek, 18 czerwca, 2021

Jak założyć pierwsze krewetkarium?

0

Krewetki to skorupiaki, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Akwarium dla krewetek może być mniejsze niż dla ryb, dlatego też dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach. Krewetki zyskują na popularności dzięki temu, że mamy do wyboru wiele gatunków, z czego każdy ma inną barwę. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni gatunek dla siebie. Oczywiście trudniejsze w rozmnażaniu odmiany są droższe.

Zakładanie krewetkarium – co warto o tym wiedzieć?

Początkującym akwarystom poleca się krewetki odmiany neocaridina. Są one tańsze i mniej wymagające. Z kolei dla bardziej doświadczonych dobrze sprawdzą się krewetki caridina. W tym wypadku będziemy musieli kupić specjalny filtr i podłoże. Musimy się liczyć z tym, że krewetki caridina są dużo droższe, co ma związek z trudnością w ich hodowli. Niezbędną rzeczą w hodowli krewetek jest akwarium. Tutaj dobrze sprawdzają się zarówno te w kształcie kostki, jak i te prostokątne. Akwarium dla krewetek powinno mieć pojemność około 20-40 litrów. Tutaj wszystko zależy od odmiany, a także od ilości krewetek, które chcemy trzymać. Większość odmian osiąga wielkość 2-4 centymetrów, chociaż zdarzają się większe okazy. Pamiętajmy również o tym, że krewetek nie powinniśmy trzymać z rybami, gdyż mogą skończyć jako pokarm. Krewetki rozmnażają się bez względu na odmianę. Dlatego jeśli nie chcemy mieć różnokolorowych krewetek, to powinniśmy trzymać jedną odmianę w akwarium.

W akwarium musi znaleźć się filtr. W przypadku krewetek neocaridina wystarczy zwykły filtr, który będzie dostosowany do pojemności zbiornika. Z kolei krewetki caridina potrzebują filtr RO. Dodatkowo w ich akwarium musi znaleźć się podłoże aktywne, które obniża pH wody. Z kolei dla krewetek neocaridina wystarczy zwykłe podłoże i woda kranowa. Oczywiście zanim wpuścimy krewetki zbiornik musi dojrzeć. Z reguły zajmuje to 2-3 tygodnie. Zanim zalejemy akwarium wodą musimy wsypać podłoże i posadzić rośliny. Następnie włączamy filtr i oświetlenie. Możemy również dodać do wody bakterie, które przyspieszają dojrzewanie wody w akwarium. W krewetkarium ważna jest również grzałka. Krewetki neocaridina dobrze czują się w temperaturze 18-30 stopni, a w przypadku krewetek caridina temperatura nie powinna przekraczać 27 stopni Celsjusza. Opieka nad krewetkami wygląda podobnie jak w przypadku rybek. Raz na 2-3 dni karmimy krewetki, a co miesiąc wymieniamy 20% wody na świeżą.

Jak karmić krewetki?

Krewetki karmimy raz na 2-3 dni. Zbyt często karmienie powoduje brudzenie się wody. Krewetki żywią się głównie glonami, których w dojrzałym akwarium jest dość sporo. Dodatkowo zjadają liście roślin. Karma dla krewetek to tylko dodatek. Możemy również podawać pokarm dla rybek. Jednak tutaj lepiej wybrać ten granulowany lub pokarm dla narybku. Dobrze sprawdzą się również pastylki dla ryb dennych. Tutaj pamiętajmy, żeby wybierać pokarmy roślinne. Krewetki z chęcią zjedzą również warzywa, które pokrojone w drobne kawałki rzucimy im na dno.

Related Posts