czwartek, 16 września, 2021

Jakie glony wybrać do akwarium? Z tymi stworzysz piękną kompozycję!

0

Glony są niezbędne w celu prawidłowego funkcjonowania ekosystemu w każdym zbiorniku wodnym. Spotkamy je zarówno w morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach. Jakie więc wybrać do swojego wymarzonego akwarium?

Rodzaje glonów

Biorąc pod uwagę fakt, że całkowita liczba poszczególnych rodzajów glonów jest szacowana w przybliżeniu na kilkadziesiąt tysięcy odmian, podzielmy je na cztery grupy:

  • Glony zielone — to najbardziej powszechna odmiana glonów, pasująca właściwie do większości akwariów. Wyróżniamy tu przede wszystkim takie odmiany jak zielenice punktowe, połaciowe i narastające. Prócz nich jest oedogonium, rhizocionium nitkowate oraz spirogryra. Nie można również pominąć cladophory, a także euglena. 
  • Glony niebiesko — zielone – występują o wiele rzadziej niż zielenice i glony czerwone. Przez wielu są zaliczane bardziej do bakterii niż glonów jako takich. Wyróżniamy tu przede wszystkim znane wszystkim doskonale sinice. 
  • Okrzemki — to tylko odrobinę mniej popularne glony. Często występują w kolorach brązowych. Będą to okrzemki i brunatnice. 
  • Glony czerwone — są niezwykle malownicze, jednak mogą nie nadawać się do wszystkich rodzai akwariów. Wśród nich wyróżniamy krasnorosty i compsopogon sp.

Jak wybrać najlepsze?

Kluczem będą tu z pewnością ryby, jakie zamieszkują twoje akwarium. Jak wiadomo, glony stanowią nie tylko barierę oczyszczającą dla wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, ale i pożywienie dla ryb. Dlatego też, wybierając glony upewnij się, że będą one bezpieczne dla mieszkańców twojego małego zbiornika wodnego.

Druga sprawa, to rodzaj akwarium. Musisz dostosować glony do specyfiki tego miejsca, Weź pod uwagę takie parametry jak temperatura wody, poziom jej zasolenia oraz naświetlenia. Zupełnie inne rośliny posadzisz w mocno oświetlonym zbiorniku, a inne w zacienionym. 

Ostatnia rzecz, to kupuj rośliny od sprawdzonego dostawcy. Kiedy wprowadzasz do swojego akwarium nowe rośliny, te mogą być już zanieczyszczone. Tym samym sprowadzisz sobie nowy akwarystyczny kłopot. Dlatego też zawsze kupuj glony w sklepie akwarystycznym lub zoologicznym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że glony już od początku będą działać na korzyść twojego akwarium, a nie odwrotnie.

Related Posts