niedziela, 22 sierpnia, 2021

Dlaczego rośliny w akwarium chorują? Najczęstsze powody!

0

Teoretycznie rośliny, aby dobrze się rozwijać, potrzebują jedynie wody i światła. W akwarium więc nie powinno być z tym większego problemu. A jednak rośliny akwariowe mogą przysporzyć wielu problemów. Na co zwrócić więc szczególną uwagę? 

Błędnie dobrana temperatura

Temperatura dla roślin akwariowych ma tak duże znaczenie jak dla ryb w nim mieszkających. Będą takie, które uwielbiają ciepłą wodę, ale i takie, które w wyższej temperaturze zwyczajnie zmarnieją. Jeżeli celujesz w akwarium w stylu amazońskim, naturalnie wybierzesz również pasujące do niego ciepłolubne rośliny. Jednak gdy ryby będą raczej zimnolubne, postaw i na takie zielone tło. 

Zwróć uwagę na oświetlenie

Rośliny akwariowe lubią światło, ale w różnym natężeniu. Z pewnością nie sadź ich obok źródła światła, jeżeli ono emituje ciepło. Może się zdarzyć, że dana roślina zaparzy się z nadmiaru ciepła i zgnije. Przy wyborze roślin dowiedz się, jakiego oświetlenia potrzebują. Są rośliny, które pięknie będą rozwijać się tylko w zacienionych miejscach. Będą i takie, które zdobić akwarium będą tylko wtedy, gdy będą nastawione na pełne światło w białym kolorze. Kupując więc, nie kieruje się tylko ich wyglądem wizualnym i kompozycją, ale i predyspozycjami dotyczącymi oświetlenia. 

Niedobrane towarzystwo

Z roślinami jak z ludźmi. W towarzystwie jednych można rozkwitać, podczas gdy inni potrafią nas stłamsić. I tak właśnie jest również z roślinami akwariowymi. Wybieraj więc rozsądnie, najlepiej pytając sprzedawcę w sklepie akwarystycznym lub zoologicznym. Czasem kilka roślin zestawionych razem robi fenomenalne wrażenie. Cóż z tego, jak posadzone obok siebie nie będą tak dobrze rosły?

Żarłoczne ryby

Jeżeli posadzono roślinki, a na drugi dzień już ich nie ma lub są w połowie pożarte, wynik może być tylko jeden. Zbytnio zasmakowały w nich ryby, które mieszkają w akwarium. Na to już nie ma rady. Albo te konkretne rośliny, albo ryby, które chorujesz. O tym co wybierzesz, musisz już zdecydować samemu. Zawsze jest również trzecie wyjście – kolejne akwarium z tymi konkretnymi roślinami i rybami, które ich nie lubią! 

Related Posts