Ta niewielka rybka znajduje się chyba w każdym akwarium. Pochodząca z rodziny karpiowatych, niezbyt dba o swoje potomstwo. Zachwyca jednak kolorami i będzie ozdobą każdego zbiornika. Przy wyborze uważaj jednak na gatunek — im bardziej kolorowa, tym mniej jest odporna na choroby.
Albinos, a może czerwona?
Zazwyczaj osiągają do 4 cm długości. Poznasz je po jasnozłotawym, obrzeżonym na niebiesko pasem wzdłuż tułowia, od oka, aż do płetwy ogonowej. Zakończony jest charakterystyczną czerwoną plamką. Możesz zdecydować się na typowe formy hodowlane, takie jak złota rybka, albinos albo intensywnie czerwona. Jednak pamiętaj, że one są słabsze genetycznie.
Najlepiej czują się w stadzie, więc zakup 10 osobników to minimum. Warto nabyć aż tyle nie tylko ze względu na samopoczucie rybek, ale i efekty wizualne. Razem nie tylko prezentują się fenomenalnie, ale i wyraźniej pokazują swoje naturalne zachowania. I jak to w naturze bywa, samce prezentują się najlepiej w okresie godowym, kiedy rywalizują między sobą o uwagę samic.
Czym karmić Kardynałki chińskie?
W swoim naturalnym środowisku rybki te odżywiają się głównie pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Jedzą więc małe insekty, larwy owadów albo zooplankton. Jednak w warunkach akwarystycznych zazwyczaj podaje się im pokarm suchy wysokiej jakości, ewentualnie uzupełniany przez pokarm żywy lub mrożony.
Najlepsze akwarium
Przede wszystkim postaw na dobry filtr. Samo akwarium musi mieć wymiary minimum 60 na 30 na 30. Dzięki temu rybki zyskają odpowiednią przestrzeń do życia i rozmnażania się. Do zbiornika wsadź koniecznie bujną, zieloną roślinność i ciemne podłoże. Przez ten kolorystyczny zabieg, ryby będą się prezentować jeszcze lepiej.
Pamiętaj również o tym, żeby temperatura wody oscylowała wokół 16 do 20 stopni. Nie od dzisiaj wiadomo, że w wyższych temperaturach, Kardynałki po prostu żyją krócej. Dobre będą się czuły, pływając razem z np. Brzanką różową i zieloną oraz Wielkopłetwem wspaniałym.