O tym, że o akwarium trzeba dbać w odpowiedni sposób, wie każdy akwarysta. Kiedy w zbiorniku są już ryby oraz rośliny wodne, niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób je dokarmiać. O ile w przypadku roślin, nie jest to tak skomplikowane, o tyle w przypadku ryb, sytuacja wymaga więcej uwagi. Bo w prosty sposób i często w dobrej wierze, można rybom zaszkodzić.
Zbierz informacje przy zakupie
Jeżeli poważnie podchodzisz do kwestii swojego akwarium, to z pewnością kupujesz rybki z legalnego źródła. W każdym sklepie akwarystycznym czy też zoologicznym, przed zakupem wykwalifikowany personel odpowie na każde twoje pytanie, również to dotyczące warunków, w jakich mają przebywać rybki. Temperatura, jakość wody i jej temperatura oraz filtry to jedno, ale równie ważne jest również to, czym i jak karmić rybki w zbiorniku.
Zobacz również: Ryby do oczka wodnego – jakie gatunki będą najlepsze?
Im bardziej są one egzotyczne, tym rozważniej dobieraj pokarm oraz warunki życiowe. Są bowiem takie, które jedzą kilka razy dziennie, a są takie, które tylko raz. Decydując się na określony rodzaj, weź pod uwagę również zalecenia producentów pokarmów odnośnie suplementacji odpowiednimi witaminami. Najgorsze co możesz zrobić, to dawać witaminy “w ciemno”, zakładając, że może akurat się sprawdzą. Tego nie robi się w przypadku ludzi, odnośnie rybek akwariowych również nie.
Wiek ryb ma znaczenie
Zasada jest jedna — młodsze ryby potrzebują innej częstotliwości karmienia niż starsze. I tak, młode osobniki najlepiej rozwijają się, gdy otrzymują większe jednorazowe dawki pokarmu niż starsze. Co więcej, mając w akwarium młode ryby, musisz karmić je częściej, ale małymi jednorazowymi porcjami. Ryby, bez względu na ich wiek, powinny być karmione od 2 do 5 razy dziennie. Porcja, którą im dajesz, musi być zjedzona w ciągu od 3 do 6 minut. Zaznaczmy jednak jeszcze raz, że starsze osobniki potrzebują jedzenia w mniejszej częstotliwości i mniejszej porcji.
Jaki pokarm do akwarium?
Tu ponownie wszystko zależy od tego, jakie ryby pływają w twoim zbiorniku. Jeżeli masz ryby pływające przy dnie, zadbaj, aby granulki były odpowiednio ciężkie, aby szybko opadło na dno. Z kolei gdy rybki zjadają raczej z powierzchni wody, muszą mieć lekki pokarm, który zdążą zjeść. Zwróć również uwagę na wielkość pokarmu, aby płatki nie były zbyt duże, bo rybki będą mieć problem z jego połykaniem.