W warunkach naturalnych tę rybę spotkasz na terenach Ameryki Południowej. Żyje sobie tam w małych rzekach i strumieniach Gwatemali, Hondurasu i Meksyku. Na szczęście, równie dobrze czuje się w domowych akwariach, pod warunkiem rzecz jasna, że zapewnisz mu odpowiednie warunki. Jakie?
Cały wachlarz mieczyków
To ryba, która z pewnością wprowadzi urozmaicenie do twojego akwarium. Najlepiej czuje się w większym stadzie, gdzie dzięki ruchliwości i żywotności nadaje rytm na środkowym poziomie zbiornika. Bywa, że samce są agresywne wobec siebie, dlatego też wybierając rybki, przyjmij skalę 2 samice na 1 samca. W przyrodzie i akwarystyce występują ich różne odmiany hodowlane. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić mieczyka czerwonego, czarnego, berlińskiego, wagtail, ananas czy kohaku.
Czym karmić mieczyki?
Z tym nie ma większego problemu, bo pokarm dedykowany mieczykom kupisz w każdym sklepie akwarystycznym lub zoologicznym. Będzie zarówno w formie suchej jak i żywej, a także pokarm roślinny i glony. Generalnie mieczyki polują na larwy komarów, ochotkę, wodzień, a także narybek. Dojrzałe samice mogą spożywać również zmrożone i posiekane dżdżownice.
Najlepsze akwarium dla mieczyków Hallera
Pomimo że jest to mała rybka, to jednak potrzebuje sporej przestrzeni. Kilkanaście rybek potrzebuje zbiornika o pojemności 100l. Ważna jest tu zarówno jego długość, która musi wynosić minimum 80 cm jak i właściwie oświetlenie. Jeżeli zdecydujesz się na mniejsze akwarium, przygotuj się na to, że mieczyki będą częściej chorować, często również karłowacieją. Wszystko to prowadzi do ich zgonu.
W zbiorniku powinny znajdować się rośliny zielone, aby w jak największym stopniu przypominały mieczykom ich środowisko wodne. Obsadź je wzdłuż bocznych ścian i tylnych. Dzięki temu zarówno samice będą miały gdzie się chronić, jak i inne ryby zyskają przestrzeń do życia. Rybki te świetnie czują się z pielęgnicami, a także innymi jednożyworodnymi karpieńcokształtnymi.