Morza i oceany są domem dla ogromnej różnorodności organizmów, w większości niezwykłych i nieznanych nam istot. Wśród nich są piórówki, które należą do rzędu Pennatulacea, morskich organizmów spokrewnionych z meduzami i koralowcami, które mają najbardziej niesamowitą budowę ciała. Niektórzy ludzie nawet trzymają je jako zwierzęta domowe w swoich sztucznych akwariach z powodu ich zdumiewającego piękna.
Charakterystyka piórówek
Piórówki to zwierzęta kolonijne i organizmy bentosowe, podlegające miękkiemu podłożu. W rzeczywistości, kiedy mówimy o piórówkach, mamy na myśli rodzaj niekamienistego koralowca.
Niektóre cechy piórówek są następujące:
- Nie są roślinami: choć nie mają ruchu ani twarzy, piórówki są klasyfikowane jako zwierzęta, a nie rośliny, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Są zwierzętami, ponieważ muszą pozyskiwać pokarm ze źródeł zewnętrznych. Bardziej prawidłowe jest też stwierdzenie, że są one kilkoma zwierzętami w kolonii, a nie tylko jednym. Każde pióro, które wygląda jak jeden organizm, składa się z kilku polipów.
- Mają „gałęzie”: ułożone są w rzędach wokół osi o wysokości do 1 metra. Ta oś to polip centralny, a rozgałęzienia to polipy wtórne. Nazywane są piórówkami ze względu na podobieństwo do staromodnych piór do pisania.
- Istnieje duża różnorodność form, jakie mogą przyjmować: nie tylko pióra. Niektóre gatunki wyglądają bardziej jak kwiat, z centralną osią i koroną wtórnych polipów na czubku.
Siedlisko piórówek
Według portalu poświęconego morzu bałtyckiemu http://jastarnia24.pl, można je znaleźć zarówno w morzach polarnych, jak i w tropikach równikowych. Ponadto kolonizują różne głębokości morza, od stref międzypływowych do głębokości ponad 6.100 metrów.
Mogą być związane z szeroką gamą substratów morskich, takich jak:
- Piasek
- Błoto
- Gruz
- W pobliżu koralowców
- Strefy hadalne i abisalne
- Niektóre gatunki, takie jak Anthoptilum sp. mogą zamieszkiwać miejsca skaliste dzięki suktorowi na szypułce, który przytwierdza je do tego trudnego podłoża. Istnieją szczególne gatunki, które są bardzo ograniczone geograficznie, a niektóre inne są endemiczne.
Żywienie piórówek
Jako organizmy, które nie mogą się ruszać muszą wykorzystywać prądy oceaniczne na swoją korzyść, aby zdobyć pożywienie. Są filtropochłaniaczami i wykorzystują polipy wtórne do wychwytywania swojego pokarmu, który opiera się głównie na planktonie. Ponadto polipy na tych mackach mogą pomóc w wytworzeniu mikroprądów, które kierują pokarm w stronę ust.