piątek, 18 czerwca, 2021

Złota rybka – jak o nią dbać, aby cieszyła nas swoim pięknym wyglądem?

0

Akwarystyka to ciekawe hobby, które jest dość popularne w naszym kraju. Jest wiele gatunków ryb, ale niektóre z nich są znane przez wszystkich. Jednym z nich są złote rybki. To pięknie wyglądające ryby, a akwarium z nimi może być ładną ozdobą każdego wnętrza. Złota rybka to odmiana karasia ozdobnego. Jest to jedna z większych ryb akwariowych, gdyż osiąga nawet 35-40 centymetrów długości. Dodatkowo złote rybki są długowieczne. W warunkach akwariowych mogą przeżyć nawet do 20 lat. Oczywiście, żeby złote rybki cieszyły nas swoim wyglądem musimy zapewnić im odpowiednie warunki do życia.

Jak założyć pierwsze krewetkarium?

Złota rybka – jak o nią dbać, aby cieszyła nas swoim pięknym wyglądem?

Największym błędem początkujących jest słuchanie rad sprzedawcy w sklepie zoologicznym, który twierdzi, że akwarium kula jest idealna dla złotej rybki. Niestety jest to nieprawdą. Złote rybki są stosunkowo duże, a w kuli jest dużo mniej miejsca do pływania niż w klasycznym akwarium. Dodatkowo pływanie stałe w kółko powoduje problemy z błędnikiem. Oprócz tego kule są zdecydowanie za małe dla złotych rybek. Minimalna pojemność akwarium dla złotych rybek to 40-45 litrów, chociaż zaleca się te o pojemności 75-80 litrów. W takim akwarium możemy mieć kilka złotych rybek, a pamiętajmy, że są to zwierzęta stadne.

Zanim udamy się do sklepu po rybki musimy przygotować akwarium. Na początek musimy ustawić zbiornik w docelowym miejscu. Pod akwarium niezbędna jest specjalna mata, która chroni szkło przed uszkodzeniem. Akwarium powinno stać zdała od okna, gdyż światło słoneczne powoduje nadmierny rozwój glonów. W akwarium nie może zabraknąć filtra, grzałki, i oświetlenia. Filtr powinien być wydajny, ponieważ złote rybki dość szybko brudzą wodę. Grzałka najlepsza będzie ta z termostatem. Dzięki temu w akwarium będzie zawsze utrzymywać się stała temperatura. Oświetlenie jest ważne, gdyż wpływa zarówno na rozwój roślin, jak i na koloryt ryb. Na dno dobrze sprawdzi się żwirek. Pod żwirkiem możemy umieścić podłoże, jeśli planujemy bardziej wymagające rośliny. Musimy liczyć się z tym, że złote rybki mogą podgryzać rośliny, a także je wyrywać.

Zanim wpuścimy rybki do akwarium musimy odczekać aż woda dojrzeje. Dojrzewanie akwarium polega na tym, że rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Będą one rozkładać produkty przemiany materii, a następnie związki te zostaną wchłonięte przez rośliny. Złote rybki nie są agresywne w stosunku do innych, jednak mogą przez przypadek zjeść małe ryby. Dlatego warto oddzielać młode rybki, jeśli w akwarium są welonki. Raz na dwa tygodnie musimy podmieniać część wody na nową. Najlepiej jest pobrać wodę z dna za pomocą wężyka. Dzięki temu wraz z wodą pozbędziemy się zanieczyszczeń, które były na dnie.

Jak karmić złote rybki?

Złote rybki nie są wybredne, jeśli chodzi o pokarm. Dobrze sprawdzi się pokarm dla rybek zarówno w formie płatków, jak i granulek. Możemy kupić również karmę przeznaczoną dla złotych rybek. Dobrze sprawdza się również karma w postaci pałeczek, które unoszą się na powierzchni wody i wolno opadają. Możemy karmić złote rybki raz lub dwa razy dziennie. Najlepiej robić to o stałych porach, gdyż ryby szybko przyzwyczają się do pór karmienia.

Related Posts