Właściwie dobrany filtr do akwarium to większa część sukcesu każdego akwarystyka. To właśnie on dostarcza niezbędnego tlenu do wody, stanowiąc zabezpieczenie dla ryb i roślin w nim żyjących. Zajmuje się również oczyszczaniem oraz innymi funkcjami, bez których żaden zbiornik wodny długo się nie utrzyma. Jak więc dobrze wybrać filtr do akwarium?
Po co w ogóle filtr?
Kiedy stoisz przed wyborem konkretnego typu akwarium, musisz wybrać szereg bardzo ważnych rzeczy. W końcu to one w całości stworzą wymarzony ekosystem dla zakupionych ryb. Filtr akwarystyczny to niezbędny element, bez którego nie uda Ci się utrzymać tętniącego życiem wodnego świata. To on odpowiada za właściwe dotlenienie wody, a co za tym idzie, również organizmów wodnych w nim żyjących. Dzięki niemu możesz zapanować nad czystością wody oraz zahamować rozwój niechcianych mikroorganizmów.
Trzy rodzaje filtracji
W akwarystyce wyróżniamy trzy wiodące rodzaje filtracji wody. Każda z nich jest istotna i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu w zbiorniku wodnym. Będą to:
- Filtrowanie mechaniczne – polegające na wyławianiu większych, widocznych gołym okiem zanieczyszczeń. Tego typu szumy będą zatrzymywały się najczęściej na wacie filtracyjnej lub specjalnej gąbce. Należy pamiętać, aby te elementy co pewien czas sprawdzać i czyścić, aby nie doprowadzić do zapchania się filtra.
- Filtrowanie biologiczne – ponoć to najważniejszy rodzaj filtracji. Przez to działanie usuwa się z wody związki azotanowe. Pamiętaj, aby kupować wkłady do filtrów z ceramiki. Na nich najlepiej rozwijają się pożyteczne bakterie, tworzące idealny ekosystem dla rozmaitych organizmów żywych w akwarium.
- Filtrowanie chemiczne – wchodzi do gry w momencie, gdy akwarium jest ogromnie zapuszczone i trzeba podjąć tu radykalne kroki. Filtracja w tym przypadku musi wychwycić zanieczyszczenia chemiczne, z wkładem w postaci węgla aktywnego i zeolitu. Nie zaleca się jednak stosowania tego rodzaju działania zbyt często, aby nie zaburzyć delikatnego ekosystemu.
Na co zwrócić uwagę?
Początkujący akwaryści często kupują filtr dołączony do konkretnego akwarium. Pozornie nie jest to złe rozwiązanie, bo pozwala na postawienie pierwszych kroków w dziedzinie akwarystyki. Jednak kupując filtr, przede wszystkim zwróć uwagę na takie aspekty jak:
- Jakie ryby chcesz chorować w akwarium,
- Jakiego rodzaju będzie to zbiornik,
- Jakie rośliny będziesz tam chorować,
- Co będzie prócz ryb i roślin w zbiorniku,
- Czy postawisz bardziej na rośliny, czy ryby.
Odpowiadając sobie na te pytania już na poziomie projektowania wymarzonego akwarium, pozbędziesz się wielu późniejszych problemów.