Czasem w żartach mówi się, że jeżeli nie chcesz wymagającego zwierzątka, to kup sobie żółwia. Jednak i te ciekawe stworzenia potrzebują odpowiednich warunków, aby się rozwijać. Jakich?
Z rozwagą wybierz gatunek
Jeżeli marzy ci się żółw lądowy, wybierz m.in. żółwia stepowego, który osiąga 20 cm długości. Gdy chcesz zapewnić warunki dla żółwia wodno-lądowego, kup żółwia chińskiego, który osiąga maksymalną długość 15 centymetrów. Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, musisz trzymać się określonych kryteriów. Będą to:
- Terrarium (akwarium) minimalnie 100 cm — żółwie bardzo cenią sobie przestrzeń, więc muszą mieć swobodę przemieszczania się.
- Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza — jeżeli już wybierzesz konkretny gatunek, dowiedz się, w jakich warunkach żył na wolności. I takie właśnie musisz mu zapewnić.
- Stały dostęp do wody — tylko w przypadku żółwi wodno-lądowych. Może to być dodatkowy zbiornik akwarystyczny.
- Naturalne podłoże — ono nie tylko ma wpływ na poziom wilgotności w akwarium, ale też bardzo silnie wpływa na hibernację żółwią.
Wymagania żółwia lądowego
Ustalmy jedno — żółw nie może przebywać na podłodze. Jest na niej pełno kurzu, włosów oraz bakterii, które szkodzą temu stworzeniu. Dodatkowo sama podłoga nie jest najlepsza w kwestii przyczepności i z tego tytułu mogą się pojawić liczne problemy zdrowotne żółwia.
Akwarium dla żółwia lądowego musi mieć minimalne wymiary 100x50x30. Jednak, zważywszy na specyfikę gatunku, im więcej przestrzeni, tym korzystniej dla samego zwierzaka. Wyściółką musi być ziemia ogrodowa z dodatkiem piasku. Nie może to być wyłącznie trawa i liście. Wbrew powszechnej opinii, nie używaj włókien kokosowych, bo one nie mają właściwości utrzymujących odpowiednią temperaturę. Zapomnij również o korze drzewnej i trocinach sosnowych.
Aby zapewnić właściwe oświetlenie, konieczny jest zakup lampy grzewczej i świetlówki UVB. Jest to niezbędne do wytwarzania witaminy D3. Istotne jest również to, aby część terrarium miała temperaturę max 35 stopni, a druga, około 28 stopni. Proporcjonalnie różna musi być również wilgotność, kolejno 50 i 70 procent.
Jakie akwarium dla żółwia wodno- lądowego
Tutaj wymagania są nieco większe. Zatem prócz standardowego oświetlenia, musisz dokupić również grzałkę do wody oraz odpowiedni filtr. Musi być również sporych rozmiarów, minimum 200 l pojemności. Część akwarium musi być wypełniona wodą i tę należy często wymieniać.
Podłoże musi stanowić żwir, jednak takiej wielkości, aby zwierzę go nie zjadło. Dodatkowo warto położyć jeden większy kamień, na którym żółw będzie się wygrzewał. W przypadku tego rodzaju stworzenia nie można zapominać o odpowiedniej diecie, którą należy uzupełniać dodatkową porcją wapnia i witamin. Wspomagają one układ odpornościowy oraz zapobiegają chorobom kości.