Teoretycznie najprościej jest zacząć od akwarium z jednym gatunkiem ryb wiodących. Wtedy nie mamy problemu z konfliktem między poszczególnymi gatunkami. Jednak o wiele ciekawszy jest zbiornik z wieloma rodzajami ryb. Jak je dobrać, aby żyło im się spokojnie?
Dobierz do rozmiaru
Wielkość akwarium to bardzo ważna sprawa nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim aby stworzyć rybom dogodne warunki. Nikt nie czuje się dobrze w małych klitkach, ani człowiek, ani ryba. Jeżeli więc masz zbiornik o pojemności 15 litrów, możesz spokojnie połączyć ze sobą drobniczkę jedniodniówkę, kończyka moczarowego oraz krewetkę.
Gdy masz dwa razy większe akwarium, dobrze sprawdzi się tu neon smukły i razbora karłowata. Najlepszy rozmiar dla akwarium towarzyskiego, to 100x60x50 lub 100x60x60. Do akwarium nie możesz również wpuścić za dużo rybek, bo będzie im po prostu niewygodnie. Ogólna zasada jest taka- na 1 cm długości ryby (dorosłego już osobnika), przypada 1 litr wody.
Sprawdź przed zakupem
Nie da się ukryć, że gdy kupujesz rybki, musisz je dokładnie obejrzeć. Zwróć uwagę na to, czy mają postrzępione i wyprostowane płetwy. Zobacz, czy przypadkiem nie noszą na sobie narośli, owrzodzeń albo ubytków łusek. Pod żadnym pozorem nie kupuj rybek, które mają zadrapania lub świeże rany. Jeżeli wydaje ci się, że są ospałe i apatyczne, również daruj sobie zakup. Wyjątkiem są oczywiście te, które prowadzą spokojny tryb życia.
Ryby do dużego akwarium
Jeżeli możesz sobie pozwolić na większy zbiornik, taki do 60 litrów, postaw na gupiki i kiryski. Będą świetnie się dogadywać i z pewnością żyć w pełnej symbiozie. Fajną kombinacją są również drobnoustek, smukleń pryskacz, neony, modrooki i danio tęczowy. Jeżeli szukasz czegoś bardziej wysublimowanego, postaw na mieszankę brzanki wysmukłej, neona smukłego i smukleń pryskacz.
Akwarium wielogatunkowe 100 litrowe to już prawdziwa gratka dla każdego akwarysty. W tym przypadku możesz poszaleć z dużą ilością roślin. Na dnie mogą mieszkać kiryseki, para pielęgniczek, para badisów oraz grubowarg syjamski. W środku pływać sobie będą żyworodne piękniczkowate – tu masz ogromny wybór. Do tego dodaj przeźrocza lub brzanki, tetrę cesarską lub tęczaki. Na warstwie powierzchniowej niech pływają sobie szczupieńczyk Dageta lub pręgowany. Tytułem uzupełnienia, świetnie sprawdzi się glonojad.