Odpowiednie podłoże do akwarium to sprawa kluczowa, jeśli chodzi o prawidłową hodowlę rybek oraz utrzymanie w nim należytej czystości. Od niego zależy bowiem, czy wybrane przez nas rośliny akwariowe będą miały odpowiednie warunki do rozwoju. Wpływa też na estetykę całego zbiornika, a jego najważniejsze funkcje to podtrzymywanie roślin i umożliwienie im prawidłowego wzrostu oraz dostarczanie substancji odżywczych w ilości wystarczającej do optymalnego rozwoju.
Wybór żwiru
Żwirek jest zdecydowanie najczęściej wybieranym podłożem do niemalże każdego akwarium. Stosują go zarówno hodowcy zaawansowani, jak i amatorscy miłośnicy akwarystyki. Jest to dobry wybór, ponieważ większość roślin świetnie się zakorzenia, najlepiej sprawdza się podłoże o granulacji od 1 do 3 mm. Należy wyróżnić trzy rodzaje żwirków, które zalecane są do większości zbiorników wodnych. Pierwszym jest żwirek kwarcowy, występujący w szarawym, bądź białym odcieniu. Dzięki swoim gładkim krawędziom świetnie sprawdzi się dla przydennych ryb. Drugą opcją jest żwirek rzeczny, zazwyczaj można spotkać go w szarych, zielonkawych i czerwonych kolorach, wygląda on bardzo naturalnie. Ostatni rodzaj żwirku to bazaltowy, czyli mocno czarny żwirek. Ciemny żwir bazaltowy doskonale nada się do akwarium słodkowodnego. Dobrze na jego tle będą wyglądać kolorowe ryby.
Podłoże wulkaniczne
Podłoże wulkaniczne to swego rodzaju nowość, z której korzystają już raczej bardziej doświadczeni akwaryści. Charakteryzuje się ciekawymi barwami, a także pożytecznymi funkcjami. To naturalny filtr biologiczny, dzięki któremu w zbiorniku wodnym jest czyściej. Podłożem wulkanicznym jest głównie lawa wulkaniczna, która dostępna jest w kolorze czarnym, brązowym i czerwonym. Podłoże wygląda bardzo naturalnie, wzbogacając estetykę każdego akwarium. Niestety, ale podłoże to może zmieniać parametry wody, co może stać się szczególnie groźne dla przydennych gatunków ryb.
Akwarium ogólne
Najczęściej wybieranym podłożem do akwarium ogólnego jest żwirek lub piasek. Drobnoziarnisty piasek będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, niż gruby, ponieważ ten o grubszych ziarnach może odcinać dopływ wody do korzeni roślin, nie dostarczając im przy tym cennych składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Podłoże wulkaniczne to również bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoże wulkaniczne jest bogate w mikro i makro elementy, które mogą znacznie wzbogacić ekosystem całego akwarium.