Nie ma nic gorszego, niż dopieszczone akwarium, w którym nagle coś się dzieje niedobrego. Jeden rzut oka i wiesz wszystko – pojawiła się sinica. Na szczęście są skuteczne sposoby na walkę z tą bakterią.
Sinice to nie glony
Przez wiele lat błędnie klasyfikowano sinice jako glony. Patrząc od tej strony, walka z nimi była niezwykle trudna. Jednak wraz z upływem czasu i szeregiem badań odkryto, że sinice to tak naprawdę bakterie. Zmieniając punkt odniesienia, zwalczanie tych niechcianych mieszkańców akwarium stało się o wiele prostsze.
Jak rozpoznać sinice?
Jest niebiesko zielona i wydziela nieprzyjemny zapach. Ma zwartą konsystencję, w dotyku miękka, a przy rozcieraniu rozpada się w wodzie, tworząc niebieską smugę. Tworzy zwarte kolonie na wszystkich żywych elementach akwarium, wytwarzając na swojej powierzchni swego rodzaju bąbelki.
Dlaczego sinice są niebezpieczne?
Po pierwsze, to bakteria, więc sama w sobie może być niebezpieczna zarówno dla ryb jak i roślin w akwarium. Druga sprawa, to fakt, że sinica zabiera dużą ilość tlenu w zbiorniku, ze szkodą dla wszystkich pozostałych istot żywych. Ostatnia, to toksyny, jakie wydzielają sinice. Mimo że nie ma dokładnych badań na ten temat, to jednak patrząc na to w jaki sposób się rozpadają, nie można zaprzeczyć, że zwyczajnie mogą podtruwać organizmy żywe.
Walka z sinicami w akwarium
Na początku określ, jakie szkody te bakterie wyrządziły w zbiorniku. Najprościej byłoby po prostu wrzucić odpowiednią ilość chemii i ją zniszczyć, jednak to ślepa uliczka. Pamiętaj, że w akwarium są również inne organizmy żywe, które nie mogą ucierpieć podczas niszczenia sinic. Dlatego przede wszystkim określ plan działania.
Oceń na spokojnie, jaki jest poziom azotu w akwarium, jeżeli występują niedobory, koniecznie wyrównaj jego poziom. Zmniejsz poziom naświetlenia, dzięki temu spowolnisz proces fotosyntezy. Następnie możesz przystąpić do działania. Jedną z metod jest wykorzystanie sterylizatora UV. Jest bezinwazyjna, nie niszczy flory bakteryjnej i nie wymaga innych działań. Jedynym minusem jest konieczność zakupu takiego sterylizatora.
Można również walczyć za pomocą antybiotyków, jednak tu musimy mieć świadomość, m że niszą one zarówno te złe jak i dobre bakterie. Inną jest metoda chemiczna, ale to już ostateczność. To najniebezpieczniejsza metoda, która zagraża życiu zarówno roślin jak i zwierząt w akwarium. Decydując się na nią, miej to na uwadze.