Ten sztuczny zbiornik wodny o różnych rozmiarach i kształtach cieszy oko w wielu domach, biurach i miejscach publicznych. Jednocześnie jest domem dla wielu mniej lub bardziej egzotycznych ryb. Wyróżniamy różne typy akwariów, zróżnicowanych ze względu na gabary i miejsca w których są usytuowane. Oto one!
Podział ze względu na przeznaczenie
Mamy tutaj do czynienia z trzema rodzajami akwariów:
- Domowe – czyli takie, jakie może mieć każdy z nas. Właściwie ogranicza nas tylko metraż naszych czterech ścian i proporcje akwarium. Spotyka się domowe mini akwaria wielkości encyklopedii, ale i takie na pół pokoju.
- Badawcze – znajdują się najczęściej w różnego rodzaju ośrodkach naukowych. Ryby które tam zamieszkują, są objęte projektami badawczymi, mającymi na celu rozwikłanie wielu zagadek, jakie stawia przed nami Matka Natura.
- Publiczne – to z reguły ogromnych rozmiarów akwaria, które mają na celu pokazać niejako od środka w jaki sposób żyją ryby w swoim naturalnym środowisku, Jedno z największych tego typu obiektów w Polsce znajduje się w Afrykarium we Wrocławiu.
Istotny materiał
Wbrew pozorom, to z jakiego materiału jest wykonane dane akwarium ma kolosalne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Całość również oddziałuje na ryby oraz na wodę i poziom jej filtracji. Zasada jest jedna – nie warto oszczędzać na materiałach, bo one mają cieszyć oko przez wiele lat i być bezpiecznym domem dla wielu ryb. Wyróżniamy więc:
- Szklane – najczęściej występujące w postaci szklanej wazy lub kuli. Szczególnie upodobały je sobie popularne złote rybki oraz bojowniki.
- Akwarium ramowe – najpopularniejsza forma akwariów domowych. Składa się z aluminiowego albo metalowego stelaża oraz ścian bocznych wykonanych ze szkła. Stosunkowo najłatwiejsze do czyszczenia i ogólnej eksploatacji.
- Z tworzywa sztucznego – to alternatywa dla akwariów ramowych. Zamiast szkła są umiejscawiane płyty z przeźroczystego plastiku. Dzięki temu całość jest lżejsza i bardziej wytrzymała na czynniki zewnętrzne.