Wydawać by się mogło, że glony to tylko takie zielone roślinki, które generalnie nie robią nic wielkiego w akwarium. Może jedynie dodają mu ładniejszego wyglądu. Nic jednak bardziej mylnego. Bez tych niepozornych zielonych roślin życie w akwarium nie mogłoby w pełni istnieć. Dlaczego?
Naturalny ekosystem
Te zielone rośliny znajdziesz praktycznie w każdym ekosystemie wodnym. Będą w morzach, oceanach, rzekach i jeziorach, a nawet na lądzie. Jakie mają zadanie? Mówiąc ogólnie, są nieodłączną częścią łańcucha pokarmowego, bez którego każde środowisko mogłoby się załamać. Najpopularniejszymi są brunatnica, zielenica nitkowa oraz wątrobowce.
Akwarium bez glonów nie ma prawa istnieć, chociaż wielu początkujących akwarystów bardzo chciałoby, aby to było możliwe. Niewłaściwie dobrane, mogą przysporzyć sporo problemów. Zazwyczaj problem rodzi się w momencie, gdy te rośliny zaczynają zbytnio się rozrastać i pokrywać właściwie całe akwarium. Jednak we właściwie dobranych roślinach, świetle i rybach je zamieszkujących, taka sytuacja nigdy się nie wydarzy.
Po co glony w akwarium?
Przede wszystkim zajmują się oczyszczaniem wody znajdującej się w zbiorniku. Dzięki pochłanianemu azotowi i fosforowi pięknie rosą i tym samym są świetnym pożywieniem dla ryb. Zresztą, glony uwielbiają nie tylko ryby, ale i ślimaki oraz krewetki. Co więcej, bez tych zielonych roślin, wiele z żyjących w akwarium istot cierpiałaby na ogromne niedobory żywieniowe.
Zaprzyjaźnij się z glonami
Skoro już wiemy, że te zielone rośliny wprowadzają tak wiele dobrego do naszego akwarium, nie pozostaje nic innego, jak je zaakceptować i próbować ujarzmić. Nie jest to trudne, jednak trzeba być konsekwentnym. Rośliny takie jak glony, mają w sobie ogromną siłę przetrwania w nawet najtrudniejszych warunkach.