Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z akwarystyką, ta rybka z pewnością musi zagościć w akwarium. Nie ma wielkich wymagań co do temperatury, oświetlenia oraz jakości wody. Swoimi kolorowymi ogonami rozweseli każdy zbiornik wodny i nada mu nieco tajemniczego charakteru. Czego potrzebuje gupik?
Akwarium dla gupika
To mała rybka, jednak jeżeli decydujesz się na zakup małej grupy tych rybek, kup zbiornik o pojemności minimum 54 litry. Zapewnij mu również bujną, zieloną, urozmaiconą roślinność, nie ograniczając się tylko do sadzonek w podłożu, ale i tej pływającej. Większe akwarium to korzyść dla całego ekosystemu organizmów żywych tam mieszkających. Nie tylko równowaga biologiczna jest łatwiejsza do zachowania, ale i chroni dzięki temu przed gwałtownymi zmianami temperatury.
Zwróć również uwagę na jakość wody. Najlepszym wyborem będzie woda twarda, w zakresie 10 do 30 dGH. Do tego alkaliczna w kierunku do zasadowej, z przedziału 7-8 pH. W kwestii temperatury nie obejdzie się bez dodatkowego ogrzewania. Gupiki najlepiej się czują, gdy woda wynosi od 26 do 28 stopni Celsiusza. Zasolenie wody nie ma tu większego znaczenia — równie dobrze mogą pływać w wodzie słodkiej, słonej, a także morskiej.
Idealny pokarm dla gupika
W swoim naturalnym środowisku gupiki żywią się szczątkami alg, okrzemkami i owadami. Oczywiście nie musisz tego wszystkiego sprowadzać do akwarium. Tu wystarczą pokarmy suche i mrożone. Unikaj za to pokarmów mocno skoncentrowanych, takich jak np. wysoko proteinowa pychotka. Ta będzie zbyt ciężka dla takiej małej rybki.
Jakie rybki z gupikiem?
To mała rybka, która najlepiej czuje się w towarzystwie podobnych do siebie rybek. Dlatego komponując akwarium, do gupików pawie oczko możesz dołożyć inne rybki z gatunku piękniczkowatych. Dobrze zaaklimatyzują się z mieczykami czy płatkami oraz kiryskami. Fajnym pomysłem będą również tęczanki albo danio. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sąsiedztwie gupików mieszkały krewetki karłowate.
Z pewnością unikaj bojowników, kolcobrzuchów, brzasków i glonojadów syjamskich. To takie gatunki ryb, z którymi gupiki po prostu się nie dogadują, a raczej będą dla siebie wrogami totalnymi. Szczególnie glonojady syjamskie, które mogą podskubywać przepiękne płetwy gupika. Miej również na uwadze fakt, że żółwie i kraby żywią się gupikami, więc z pewnością nie utrzymają się długo w ich towarzystwie.