Ta mała rybka akwariowa, spokrewniona z mieczykami, naturalnie występuje w Ameryce Środkowej. Spotkasz ją w Meksyku, Belize, Hondurasie, Gwatemali i Nikaragui. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć ją we własnym, domowym akwarium. Jakie warunki musisz jej zapewnić?
Rybki w wielu odmianach
Zmienniak plamisty to ryba spokojna i w odróżnieniu od swoich kuzynów, mieczyków, nigdy nie wykazuje agresji. Jedynie w okresie rozmnażania samce mogą być nieco zbyt natarczywe, dlatego też rekomenduje się akwarium z przewagą samic w relacji 1 samiec – 3 samice.
Platka występuje w różnych odmianach, a co za tym idzie, spotkasz ją w zupełnie nowym wydaniu. Jedne są całkiem pomarańczowe, inne wyglądają jak Mickey Mouse, a jeszcze inne połyskują jak tęcza. Do najbardziej powszechnych należy odmiana Wagtail, której ogon jest zabarwiony cały na czarno.
Czym karmić zmienniaki plamiste?
To ryby bezproblemowe pod tym aspektem, bo są wszystkożerne. Wystarczy, że zakupisz pokarm suchy wysokiej jakości w płatkach lub granulkach. Lubią również żywe lub mrożone dodatki, takie jak dafnia, artemia lub wodzień. Nie pogardzają również pokarmami typowo roślinnymi z dodatkiem spiruliny. Karm je małymi porcjami, ale często, 2 do trzech razy na dzień.
Najlepsze akwarium dla platków
Jeżeli planujesz mieć w akwarium od 10 do 12 osobników, to wystarczy akwarium o długości około 60 cm. Zadbaj o miękkie i piaszczyste podłoże, oraz gęstą roślinność. Nie zapominaj również o przestrzeni do pływania, która jest niezbędna dla każdej ryby, nie tylko zmienniaka plamistego. Na dno włóż kilka płaskich kamieni, na których będą osiadać glony, które to Platek uwielbia zeskrobywać.
Unikaj wszystkich czynników zakwaszających wodę. Nie zapominaj również o filtrze, jednak nie może on wprowadzać silnego nurtu wody. Platki lubią wodę twardą i zasadową. Jeżeli nie masz takiej w kranie, dobrym pomysłem jest włożenie do akwarium skały koralowej lub zmieszanie podnoszą z piaskiem koralowym.
Najczęstsze choroby
Zmienniak plamisty z racji tego, że występuje w wielu skrzyżowanych genetycznie odmianach, może być narażony w większym stopniu na różnego rodzaju choroby. O ile część z nich da się szybko zdiagnozować, o tyle są takie choroby, z którymi będzie o wiele większy problem. Ospę rybią widać na pierwszy rzut oka, a tym samym wdrożyć odpowiednią kurację. Jednak z grzybicą jamy pyszczka już nie jest tak łatwo. W takim zbiorniku, jakim jest akwarium, bardzo łatwo może dojść do nadkażenia bakteryjnego, a tym samym do wybuchu epidemii. Należy więc bardzo uważnie obserwować rybki.